Včeraj je potekal Dan mobilnosti invalidov, v okviru katerega so potekale številne akcije ozaveščanja javnosti

19. september, 2019

Včeraj je bilo v okviru Dneva mobilnosti invalidov izvedenih več aktivnosti, s katerimi smo invaldiska društva, preko Sveta invalidov, opozarjala na težave, s katerimi se soočamo pri vsakodnevnem življenju v mestu Maribor. Pri izvedbi in organizaciji dogodkov sta aktivno sodelovali tudi sodelavki našega društva.

Udeleženci dogodka so se podali na sprehod med izjemnimi drevesi Mestnega parka v sodelovanju s PD Maribor Matica in Hortikulturnim društvom Maribor, nekateri pa na krožno 10 km vožnjo s kolesi po Mariboru. S sprehodom in vožnjo s kolesi smo želeli opozoriti, da smo tudi mi na različne načine aktivni v svojem vsakdanjem življenju.

Na Trgu svobode so se na strojnicah predstavljala invalidska društva. Prisotni smo bili: Društvo študentov invalidov Slovenije, Združenje multiple skleroze Slovenije – Mariborska podružnica, SONČEK – Mariborsko društvo za cerebralno paralizo, Društvo gluhih in naglušnih Podravja, Društvo diabetikov Maribor, Društvo paraplegikov Podravja, Društvo ledvičnih bolnikov Lilija Maribor, Medobčinsko društvo slepih in slabovidnih Maribor, INKONT – Humanitarna organizacija Maribor in Medobčinsko društvo delovnih invalidov Maribor.

Predstavila sta se tudi Društvo Slo-Canis in Udobno po svetu. Društvo Slo-Canis šola pse pomočnike za pomoč osebam z invalidnostmi. Psički društva Slo-Canis so se podali tudi na sprehod skupaj z ostalimi udeleženci.

Peter Osterveršnik iz Udobno po svetu pa je predstavil različna kolesa, ki so primerna za ljudi z invalidnostmi (ležeča kolesa, tandem kolesa ipd.). Udeleženci so lahko na Trgu svobode tudi preizkusili eno od ležečih koles.

Na Slomškovem trgu smo z invalidskimi vozički zasedli pet parkirnih mest in tako opozorili, da se tudi mi soočamo s težavami s parkiranjem. Prav tako je na Slomškovem trgu potekala predstavitev parkiranja na parkirnem mestu rezerviranem za invalide, da bi javnost seznanili zakaj so potrebna posebna mesta za osebe z invalidnostjo. Potrebujemo namreč dovolj prostora da lahko s pripomočki, ki jih potrebujemo (invalidski voziček, hojica, bergle ipd.) izstopimo iz avtomobila.