Uspešno sodelovanje na usposabljanju Z glasbo v pravljični svet in nazaj

16. oktober, 2019

V petek, 10. oktobra 2019, smo skupaj Glasbeno matico Ljubljana in Društvom distrofikov Slovenije, sodelovali pri izobraževanju glasbenih pedagogov, zborovodij in ostalih glasbenikov iz celotne Slovenije o poučevanju oseb s posebnimi potrebami.

Pod vodstvom mag. akad. glasb. Branimirja Rezića sta aktivno sodelovala naša člana Tjaša Urbanc in Blaž Kotnik, v imenu Društva distrofikov pa Nastja Fijolič. Temo so obravnavali tako teoretično kot praktično. Pri teoretičnem delu so govorili o oblikah oviranosti, razlikah med njimi, kakšne so vsakdanje oviranosti za osebe s posebnimi potrebami ter zakaj in kako do njih pride. Predstavili so tudi oviranosti znanih skladateljev, ki so se prav tako soočali s številnimi zdravstvenimi izzivi ter ovirami in kljub temu uspešno ustvarjali.

Udeleženci spremljajo igranje Tjaše Urbanc (foto: Branimir Rezić)

Pri praktičnem delu pa sta Nastja Fijolič in Tjaša Urbanc predstavili oba društva, Društvo študentov invalidov Slovenije in Društvo distrofikov Slovenije. Ker sta se obe učili igranja klavirja, sta predstavili, kako je potekal pouk, kakšne so bile težave pri pouku, zadržki itd. Sodelovala je tudi delovna terapevtka iz URI Soča, ki je predstavila, kako bi lahko z učenjem glasbe izvajali rehabilitacijsko terapijo, saj gre pri tem za učenje koordinacije, orientacije, ritma ipd.

Z udeleženci so govorili tudi o tem, da bi se v glasbenih šolah ustanovil poseben program poučevanja glasbe za gibalno ovirane oz. za osebe s posebnimi potrebami. Govorili so tudi o možnostih rehabilitacije preko učenja glasbe in o pripravi morebitnega javno priznanega programa poučevanja glasbe za osebe s posebnimi potrebami, kjer bi bile na voljo ustrezne prilagoditve, ki bi jim omogočale uspešno izobraževanje.