Spremembe pri subvencionirani študentski prehrani v letu 2023

4. januar, 2023

Na Društvu študentov invalidov Slovenije pozdravljamo odločitev vlade, da  z novim letom poviša višino subvencije za študentsko prehrano z obstoječe 2,80 na 3,5 evra na obrok. Hkrati pa smo zaskrbljeni, ker se povečuje tudi maksimalno doplačilo za obrok in sicer na 5,5 evra. Razumemo, da gostinci ob vse večji draginji težko pripravljajo obroke za 6 ali 7 evrov in da je to tudi razlog, da se zmanjšuje število ponudnikov študentske prehrane, a se nam kljub temu zdi, da študenti ne smejo biti gledano v realnih zneskih na slabšem kot pred dvigom subvencije. Gostinci namreč že zvišujejo cene študentskih obrokov do maksimalno možnih 9 evrov, kar je za študente, še posebej pa za študente invalide res visok znesek. Če ob tem upoštevamo, da je minimalna urna postavka za študentsko delo 5,21 neto in da bo doplačilo  za študentski obrok v veliko primerih 5,50 evra, potem pridemo do situacije, ko ura študentskega dela ne pokrije niti enega obroka dnevno. Razen seveda v primerih, če študenti jedo hitro, t.i. fast food hrano, za katero pa vemo, kakšne kvalitete je.

Vse našteto bodo zelo občutili tudi študenti s posebnimi potrebami. Že tako ali tako težje pridejo do primernega študentskega dela, mnogi gostinski lokali niso dostopni za gibalno ovirane študente, zdaj pa smo priča še številnim podražitvam. Od pristojnih pričakujemo, da bodo ukrepi za zajezitev draginje usklajeni in da ne bodo povzročali dodatnih razlik v družbi.